Slide
Slide
Slide-emhætten er bedst egnet til bygninger med fælles udsugning eller balanceret ventilation, og leveres med RørosHettas proprietære spjæld, der minimerer risikoen for støj i rørene, når de åbnes eller lukkes. En god løsning for dem, der ønsker en prisvenlig ventilator, men stadig ønsker at opretholde god funktionalitet.
Beskrivelse
Slide er en emhætte til montering i overskabe. Ventilatoren fås i hvid og sort, men en frontliste i børstet stål kan tilkøbes, hvis det passer bedre til dit køkken.
Slide leveres med dæmpbar LED-belysning, med nem betjening fra toppen af emhætterammen.
Emhætten leveres med en unik metaldæmper, der sikrer et lavt støjniveau og minimal byggehøjde i skabet.
Ventilatoren fås til ekstern motor, central ventilation, balanceret ventilation eller kollektiv udsugning.
Specifikationer
| Bredde | 60 cm, 80 cm |
|---|---|
| Ventilasjonstype | Balanceret ventilation (B), Centralventilation (C), Ekstern motor (E), Kollektiv udsugning (K) |
| Metal/Farve | Hvid, Sort |
| Metall/Farve detalj | Børstet stål, Hvid, Sort |
| Energiklasse | Afhænger af motor |
| Kapacitet | Afhængig af motor |
| Lydniveau | Afhængig af motor |
| Belysning | 2 x 2W LED |
| Mål udtag | 125 mm |
| Installationspakke | Installationspakke 1 |
| POT-signal | Ja |
Symbolforklaringer
Produktinformation
NB! Hvis du køber Slide til central ventilation, skal du huske at tilføje Koblingsboks-16 for eksterne AC-motor (335350).
Angiv altid motor-/aggregattypen, hvis emhætten skal tilsluttes denne.
De fleste placerer kogezonen op ad en væg i køkkenet. Dette forenkler ofte kanalen fra emhætten til det fri, enten direkte gennem væggen bagved eller direkte gennem loftet. Nu er emhætten også ofte tilsluttet eksterne motorer eller enheder, der er placeret væk fra køkkenet. Installation af lige vægmonterede emhætter er meget nemt. Afstanden mellem emhætten og kogepladen skal være fra 50-70 cm. For et gaskomfur, mindst 65 cm.
Fedtfiltrene kan rengøres i opvaskemaskinen ved maksimalt 50 grader.
Læs mere om RørosHettas tips og råd her.

