800 LED
800 LED
800 LED er en fremragende køkkenemhætte til overskabe i rustfrit stål med LED-belysning og et massivt stålfilter, der kan vaskes i opvaskemaskinen. Emhætten har en styrekabeludgang til en balanceret ventilationsenhed og forsynes med et POT-signal.
Beskrivelse
800 LED er en integreret ventilator, der fås til normal ventilation og recirkulation, i 49 eller 66 cm bredde.
Ventilatoren har et udtag for en styreledning til en enhed for balanceret ventilation og forsynes med et POT-signal.
800 LED har en børsteløs motor med et lavere støjniveau, og motoren har høj effektivitet.
Specifikationer
| Bredde | 49 cm, 66 cm |
|---|---|
| Ventilasjonstype | Normailventilation (N), Recirkulation (R) |
| Metal/Farve | Rustfrit stål |
| Energiklasse | A++ |
| Kapacitet | 190/360/460/570 (B 750) |
| Lydniveau | 43/56/61/65 (B 71) |
| Belysning | 2 x LED |
| Mål udtag | 120 mm, 150 mm |
| Installationspakke | Installationspakke 1, Installationspakke 2 160 mm |
| POT-signal | Ja |
Symbolforklaringer
Produktinformation
Hvis du køber en recirkulationsemhætte, skal du desuden købe et Monoblock-filter (art.nr. 8519).
Klik her for at læse om udskiftningstiden for kulfiltre.
Angiv altid ventilationstypen ved bestilling.
Vi anbefaler, at du kontakter vores tekniske supportafdeling, hvis du har spørgsmål om 800 LED med tilslutning til et balanceret ventilationsanlæg.
Udskæringsdimensioner for 49 cm bredde er 452 x 293 mm.
Udskæringsdimensioner for 66 cm bredde er 622 x 293 mm.
De fleste placerer kogezonen op ad en væg i køkkenet. Dette forenkler ofte kanalen fra emhætten til det fri, enten direkte gennem væggen bagved eller direkte gennem loftet. Nu er emhætten også ofte tilsluttet eksterne motorer eller enheder, der er placeret væk fra køkkenet. Installation af lige vægmonterede emhætter er meget nemt. Afstanden mellem emhætten og kogepladen skal være fra 50-70 cm. For et gaskomfur, mindst 65 cm.
Fedtfiltrene kan rengøres i opvaskemaskinen ved maksimalt 50 grader.
