Sheen
Sheen
Sheen er en stilfuld frithængende emhætte, der passer godt ind i de fleste køkkenmiljøer.
Den frithængende Sheen-emhætte er fremstillet i stål og fås enten i sort eller malet i en farve efter eget valg. Wireophæng medfølger, og loftmonteringsbeslag leveres i samme finish som emhættens grundfarve. Sheen fås til recirkulation, og et kulfilter medfølger ved første køb.
Specifikationer
| Bredde | 43 cm |
|---|---|
| Ventilasjonstype | Recirkulation (R) |
| Metal/Farve | Sort, Valgfri farve matglans 10, Valgfri farve standardglans 35 |
| Energiklasse | A |
| Kapacitet | 270/410/580 (B 740) |
| Lydniveau | 53/59/66 (B 70) |
| Belysning | LED |
| Mål udtag | 150 mm |
| Installationspakke | Installationspakke 2 160 mm |
| POT-signal | Nej |
Symbolforklaringer
Produktinformation
Hvis du køber en emhætte til recirkulation, skal der tilkøbes et kulfilter (art.nr. 9251).
De fleste placerer kogezonen op ad en væg i køkkenet. Dette forenkler ofte kanalen fra emhætten til det fri, enten direkte gennem væggen bagved eller direkte gennem loftet. Nu er emhætten også ofte tilsluttet eksterne motorer eller enheder, der er placeret væk fra køkkenet. Installation af lige vægmonterede emhætter er meget nemt. Afstanden mellem emhætten og kogepladen skal være fra 50-70 cm. For et gaskomfur, mindst 65 cm.
Fedtfiltrene kan rengøres i opvaskemaskinen ved maksimalt 50 grader.
Tusind farver – Ja, det er faktisk sandt. Himmelblå, prinsesselyserød, smaragdgrøn, Ferrarirød, hvid som sne eller sort som kul! Du kan vælge mellem trendfarver eller vælge den samme farve som køkkenfronterne, så emhætten bliver en del af helheden. Det bedste er, at en specialfarve ikke koster dig noget*!
Hvad med at få Sheen frithængende lakeret i en livlig farve for at fremhæve og skabe et blikfang over køkkenøen?
Få køkkenemhætten lakeret i den farve, du ønsker, så den matcher eller står i kontrast til indretningen eller vægfarven.
Kun din fantasi sætter grænser.
Se mere om skræddersyning her.
*Standardglans 35 er inkluderet i prisen. Hvis du ønsker mat lak, er der et ekstra gebyr.
