Sigma Frithængende
Sigma Frithængende
Sigma er, med sin buede glashylde og sit spartanske look, en elegant køkkenemhætte i stål.
Kun tilgængelig med ekstern motor/central ventilation.
Beskrivelse
Sigma er, med sin buede glashylde og sit spartanske look, en elegant emhætte i stål. Emhætten er 90 cm bred. Det effektive fedtfilter leveres med en rengøringsindikator og kan nemt vaskes i opvaskemaskinen.
Fås til ekstern motor/central ventilation.
Angiv typen af ekstern motor, hvis emhætten skal tilsluttes denne.
Specifikationer
| Bredde | 90 cm |
|---|---|
| Ventilasjonstype | Centralventilation (C), Ekstern motor (E) |
| Metal/Farve | Glas, Stål |
| Energiklasse | Afhænger af motor |
| Kapacitet | Afhængig af motor |
| Lydniveau | Afhængig af motor |
| Belysning | 4 x LED |
| Mål udtag | 120 mm, 150 mm |
| Installationspakke | Installationspakke 1, Installationspakke 2 160 mm |
| POT-signal | Nej |
Symbolforklaringer
Produktinformation
Produkthøjde: 80–101 cm
Med teleskopskinne er den maksimale loftshøjde 290 cm
De fleste placerer kogezonen op ad en væg i køkkenet. Dette forenkler ofte kanalen fra emhætten til det fri, enten direkte gennem væggen bagved eller direkte gennem loftet. Nu er emhætten også ofte tilsluttet eksterne motorer eller enheder, der er placeret væk fra køkkenet. Installation af lige vægmonterede emhætter er meget nemt. Afstanden mellem emhætten og kogepladen skal være fra 50-70 cm. For et gaskomfur, mindst 65 cm.
Fedtfiltrene kan rengøres i opvaskemaskinen ved maksimalt 50 grader.

