Venus
Venus
Venus er en sort designet emhætte til overskab med LED-belysning og fleksible monteringsmuligheder.
Beskrivelse
Den integrerede Venus-emhætte fås i bredderne 60 eller 80 cm, med LED-belysning og massive stålfiltre, der kan vaskes i opvaskemaskinen.
Emhætten fås til normal ventilation og recirkulation.
Specifikationer
| Bredde | 60 cm, 80 cm |
|---|---|
| Ventilasjonstype | Normailventilation (N), Recirkulation (R) |
| Metal/Farve | Børstet sort stål |
| Energiklasse | B |
| Kapacitet | 180/270/390 |
| Lydniveau | 54/62/70 |
| Belysning | 2 x LED |
| Mål udtag | 120 mm, 150 mm |
| Installationspakke | Installationspakke 1, Installationspakke 2 160 mm |
| POT-signal | Nej |
Symbolforklaringer
Produktinformation
Denne emhætte leveres som standard uden komfurvagt.
Vi anbefaler dog at tilføje en komfurvagt for at sikre, at du har den måske bedste brandforebyggende foranstaltning i dit køkken.
Hvis du køber en ventilator til recirkulation, skal der tilkøbes et kulfilter (art.nr. 9092).
Klik her for at læse om udskiftningstiden for kulfiltre.
Angiv altid ventilationstypen ved bestilling.
De fleste placerer kogezonen op ad en væg i køkkenet. Dette forenkler ofte kanalen fra emhætten til det fri, enten direkte gennem væggen bagved eller direkte gennem loftet. Nu er emhætten også ofte tilsluttet eksterne motorer eller enheder, der er placeret væk fra køkkenet. Installation af lige vægmonterede emhætter er meget nemt. Afstanden mellem emhætten og kogepladen skal være fra 50-70 cm. For et gaskomfur, mindst 65 cm.
Fedtfiltrene kan rengøres i opvaskemaskinen ved maksimalt 50 grader.
