Venus
Venus
Venus är en svart designad överskåpsfläkt med LED-belysning och flexibla monteringsalternativ.
Beskrivning
Den integrerade Venus-fläkten finns i bredder på 60 eller 80 cm, med LED-belysning och filter i massivt stål som kan diskas i diskmaskin.
Fläkten finns för standardventilation och recirkulation.
Specifikationer
| Bredd | 60 cm, 80 cm |
|---|---|
| Ventilasjonstype | Recirkulation (R), Standardventilation (S) |
| Metall/Färg | Borstat sort stål |
| Energiklass | B |
| Kapacitet | 180/270/390 |
| Ljudnivå | 54/62/70 |
| Belysning | 2 x LED |
| Dimension stos | 120 mm, 150 mm |
| Installationspaket | Installationspaket 1, Installationspaket 2 160 mm |
| POT-signal | Nej |
Symbolförklaringar
Produktinformation
Denna fläkt levereras utan spisvakt som standard.
Vi rekommenderar dock att du installerar en spisvakt för att säkerställa att du har den kanske bästa brandskyddsåtgärden i ditt kök.
Se vår väggmonterade spisvakt här.
Om du köper en fläkt för recirkulation måste ett kolfilter köpas till extra (art.nr 9092).
Klicka här för att läsa om utbytestiden för kolfilter.
Ange alltid ventilationstyp vid beställning.
De flesta placerar kokzonen mot en vägg i köket. Detta förenklar ofta kanaliseringen från köksfläkten till det fria, antingen direkt genom väggen bakom eller direkt genom taket. Nu är köksfläkten också ofta ansluten till externa motorer eller enheter som är placerade en bit från köket. Att installera raka väggmonterade fläktar är mycket enkelt. Avståndet mellan fläkten och hällen bör vara 50–70 cm. För en gasspis, minst 65 cm.
Fettfiltren kan rengöras i diskmaskin i högst 50 grader.
