600/602
600/602
Prisinterval: kr 6 735,00 til kr 14 375,00 inkl. mva.
600 og 602 er moderne og stilfulde slanke modeller til overskabe, til alle ventilationstyper.
Model 600 bruges til normal ventilation og recirkulation.
Model 602 bruges til ekstern motor, central ventilation, balanceret ventilation og fælles udsugning.
Beskrivelse
Modellerne er lavet af stål og fås i bredderne 60 eller 80 cm. Modellerne kan ikke forlænges.
Emfanget leveres med POT-signal og kan leveres med en integreret komfurvagt. I dette tilfælde skal du vælge produktet mærket “SAFE KV”.
Fås i bredderne 60 eller 80 cm til montering under overskabe.
Specifikationer
| Bredde | 60 cm, 80 cm |
|---|---|
| Ventilasjonstype | 600 m/motor (NR), 600 m/motor (NR) SAFE (KV) |
| Metal/Farve | Stål |
| Energiklasse | A |
| Kapacitet | 120/179/232/364 (B 718) |
| Lydniveau | 34/41/46/55 (B 70) |
| Belysning | 2 x LED |
| Mål udtag | 125 mm, 150 mm, 160 mm |
| Installationspakke | Installationspakke 1, Installationspakke 2 160 mm |
| POT-signal | Ja |
Symbolforklaringer
Produktinformation
Hvis du køber en recirkulationsemhætte, skal du desuden købe et kulfilter (art.nr. 8096 eller art.nr. 9256). Dette tilbehør gælder kun for 600-modellen.
Klik her for at læse om udskiftningstiden for kulfiltre.
Angiv altid ventilationstypen ved bestilling.
Udvalgte modeller af 600 og 602 leveres med en komfurvagt integreret i kontrolpanelet. Denne opgradering udgør et tillæg, der automatisk tilføjes til ordren ved bestilling.
Hvis du ønsker at vælge en model uden integreret komfurvagt, anbefaler vi dog stadig at vælge en vægmonteret komfurvagt som tilbehør til din emhætte.
Monteres under overskabe, med eller uden bundplade.
De fleste placerer kogezonen op ad en væg i køkkenet. Dette forenkler ofte kanalen fra emhætten til det fri, enten direkte gennem væggen bagved eller direkte gennem loftet. Nu er emhætten også ofte tilsluttet eksterne motorer eller enheder, der er placeret væk fra køkkenet. Installation af lige vægmonterede emhætter er meget nemt. Afstanden mellem emhætten og kogepladen skal være fra 50-70 cm. For et gaskomfur, mindst 65 cm.
Fedtfiltrene kan rengøres i opvaskemaskinen ved maksimalt 50 grader.
