800 LED
800 LED
800 LED är en utmärkt köksfläkt för överskåp i rostfritt stål med LED-belysning och ett massivt stålfilter som tål diskmaskin. Fläkten har ett styrkabeluttag för en balanserad ventilationsenhet och försörjs med en POT-signal.
Beskrivning
800 LED är en integrerad fläkt som finns tillgänglig för normal ventilation och recirkulation, i 49 eller 66 cm bredd.
Fläkten har ett uttag för en styrledning till en enhet för balanserad ventilation och matas med en POT-signal.
800 LED har en borstlös motor med lägre ljudnivå och motorn har hög verkningsgrad.
Specifikationer
| Bredd | 49 cm, 66 cm |
|---|---|
| Ventilasjonstype | Recirkulation (R), Standardventilation (S) |
| Metall/Färg | Rustfritt stål |
| Energiklass | A++ |
| Kapacitet | 190/360/460/570 (B 750) |
| Ljudnivå | 43/56/61/65 (B 71) |
| Belysning | 2 x LED |
| Dimension stos | 120 mm, 150 mm |
| Installationspaket | Installationspaket 1, Installationspaket 2 160 mm |
| POT-signal | Ja |
Symbolförklaringar
Produktinformation
Om du köper en köksfläkt för recirkulation måste ett Monoblock-filter köpas till extra (art.nr 8519).
Klicka här för att läsa om utbytestiden för kolfilter.
Ange alltid ventilationstyp vid beställning.
Vi rekommenderar att du kontaktar vår tekniska supportavdelning om du har några frågor om 800 LED med anslutning till en balanserad ventilationsenhet.
Utskärningsmått för 49 cm bredd är 452 x 293 mm.
Utskärningsmått för 66 cm bredd är 622 x 293 mm.
De flesta placerar kokzonen mot en vägg i köket. Detta förenklar ofta kanaliseringen från köksfläkten till det fria, antingen direkt genom väggen bakom eller direkt genom taket. Nu är köksfläkten också ofta ansluten till externa motorer eller enheter som är placerade en bit från köket. Att installera raka väggmonterade fläktar är mycket enkelt. Avståndet mellan fläkten och hällen bör vara 50–70 cm. För en gasspis, minst 65 cm.
Fettfiltren kan rengöras i diskmaskin i högst 50 grader.
