Fortuna
Fortuna
Fortuna combines design and function perfectly. When the extractor fan is not in use, the glass is tilted in and the extractor hood disappears completely.
Description
Fortuna extractor hood is available in 60 or 80 cm widths. The glass has a practical touch panel for easy control of the hood, and when not in use it disappears “flush” under your wall cabinet.
Fortuna is available for all ventilation types and is available with an integrated stove guard. For an integrated stove guard, choose a product marked “SAFE SG”.
Specifications
| Width | 60 cm, 80 cm |
|---|---|
| Vent Type | Fortuna duct-out, Fortuna duct-out SAFE (SG) |
| Metal/Colour | Glass, Steel |
| Energy class | A |
| Extraction | 128/294/459 (B 726) |
| Noise level | 45/56/66 (B 75) |
| Lighting | 2 x LED |
| Outlet dimensions | 120 mm, 150 mm |
| Installation package | Installation package 1, Installation package 2 160 mm |
| AUX signal | Yes |
Symbol explanations
Product information
If you purchase a kitchen hood for recirculation, a charcoal filter must be purchased additionally (art. no. 403298 or art. no. 403299).
Click here to read about the replacement time for charcoal filters.
Always state the ventilation type when ordering.
Selected models of 600 are delivered with a stove guard integrated into the control panel, this upgrade constitutes a surcharge that is automatically added to the order when ordering.
However, if you wish to choose a model without an integrated stove guard, we still recommend choosing a wall-mounted stove guard as an accessory for your extractor hood.
Mounts under wall cabinets, without base plate.
Most people place the cooking zone against a wall in the kitchen. This often simplifies the ducting from the kitchen hood to the open air, either directly through the wall behind or directly through the ceiling. Now the kitchen hood is also often connected to external motors or units that are located away from the kitchen. Installing straight wall hoods is very easy. The distance between the hood and the hob should be from 50–70 cm. For a gas stove, a minimum of 65 cm.
The grease filters can be cleaned in the dishwasher at a maximum of 50 degrees.
