Neo
Neo
Neo er en traditionel og klassisk vægmonteret køkkenemhætte i rustfrit stål, der passer elegant ind i mange indretninger.
Beskrivelse
Du får Neo-emhætten i både 60 og 90 cm bredde. Emhættens ståldesign ser lige så godt ud i mørke som i lyse køkkener og sikrer en tidlig “finish” i dit køkken.
Fedtfilteret kan nemt fjernes for rengøring og kan vaskes i opvaskemaskinen ved maks. 50 grader.
Neo kan leveres til normal ventilation eller recirkulation.
Specifikationer
| Bredde | 60 cm, 90 cm |
|---|---|
| Ventilasjonstype | Normailventilation (N), Recirkulation (R) |
| Metal/Farve | Stål |
| Energiklasse | A |
| Kapacitet | 159/224/394 |
| Lydniveau | 49/58/72 |
| Belysning | 2 x 1W LED |
| Mål udtag | 120 mm |
| Installationspakke | Installationspakke 1 |
| POT-signal | Nej |
Symbolforklaringer
Produktinformation
Hvis du ønsker Neo til recirkulation, skal der tilføjes et kulfilter, artikel 403684.
Emhættens samlede højde kan være fra 58,3-89,8 cm med teleskopkanal.
De fleste placerer kogezonen op ad en væg i køkkenet. Dette forenkler ofte kanalen fra emhætten til det fri, enten direkte gennem væggen bagved eller direkte gennem loftet. Nu er emhætten også ofte tilsluttet eksterne motorer eller enheder, der er placeret væk fra køkkenet. Installation af lige vægmonterede emhætter er meget nemt. Afstanden mellem emhætten og kogepladen skal være fra 50-70 cm. For et gaskomfur, mindst 65 cm.
Fedtfiltrene kan rengøres i opvaskemaskinen ved maksimalt 50 grader.

