Crystall 1140
Crystall 1140
Crystall 1140 er en emhætte med en sølvgrå frontliste, der nemt kan udskiftes med den medfølgende sorte liste.
Sort frontliste medfølger kun til 60 cm bredde.
Beskrivelse
Crystall 1140 kan installeres i skabe med eller uden bundplade.
Emtræk i 60 cm eller 80 cm bredde.
Belysning: 2 x 3W LED-pærer.
60 cm leveres med sølv- eller sort frontliste, eller køb en hvid frontliste, hvis det ønskes.
80 cm leveres kun med en sølvfrontliste, eller køb en hvid frontliste.
Specifikationer
| Bredde | 60 cm, 80 cm |
|---|---|
| Ventilasjonstype | Normailventilation (N), Recirkulation (R) |
| Metal/Farve | Stål |
| Frontlist Crystall | Hvid, merpris, Standard, inkluderet |
| Energiklasse | B |
| Kapacitet | 170/260/340 |
| Lydniveau | 54/62/67 |
| Belysning | 2 x 3W LED |
| Mål udtag | 120 mm, 150 mm |
| Installationspakke | Installationspakke 1, Installationspakke 2 160 mm |
| POT-signal | Nej |
Symbolforklaringer
Produktinformation
Hvis du køber en recirkulationsventilator, skal der tilkøbes et kulfilter (art.nr. 403709).
Angiv altid ventilationstypen ved bestilling.
Hvis du har ældre versioner af Crystall 1140, kan du se vores andre kulfiltre her:
- Art. nr. 9410 – gælder for Crystall 1140 bredde 60 cm (leveret efter 19. maj 2020 til og med marts 2023) og Crystall 1140 bredde 80 cm (leveret efter 3. maj 2020).
- Art. nr. 9258 – gælder for Crystall 1140, bredde 60 cm (leveret før 19. maj 2020) og Crystall 1140 (bredde 80 cm leveret før 3. juni 2020).
Denne emhætte leveres som standard uden komfurvagt.
Vi anbefaler dog at tilføje en komfurvagt for at sikre, at du har de bedste brandforebyggende foranstaltninger i dit køkken.
Monteres under overskabe, med eller uden bundplade.
De fleste placerer kogezonen op ad en væg i køkkenet. Dette forenkler ofte kanalen fra emhætten til det fri, enten direkte gennem væggen bagved eller direkte gennem loftet. Nu er emhætten også ofte tilsluttet eksterne motorer eller enheder, der er placeret væk fra køkkenet. Installation af lige vægmonterede emhætter er meget nemt. Afstanden mellem emhætten og kogepladen skal være fra 50-70 cm. For et gaskomfur, mindst 65 cm.
Fedtfiltrene kan rengøres i opvaskemaskinen ved maksimalt 50 grader.
