Crystall 1160/1180
Crystall 1160/1180
Crystall 1160/1180 er moderne og meget kraftfulde emhætter i 60 eller 80 cm bredde, med en sølvgrå forkantliste, som nemt kan udskiftes med den medfølgende sorte liste.
En hvid forkantliste kan tilkøbes efter ønske.
Beskrivelse
Crystall 1160/1180 blev kåret som den bedste køkkenemhætte i skabe af recommend.com i august 2022.
Recommend.com skriver:
“Crystall 1160 køkkenemhætten fra RørosHetta er blevet kåret som den nye testvinder blandt markedets bedste emhætter til installation i skabe. Dette er en af de meget få emhætter, der har et optimalt forhold mellem kapacitet og lydniveau – ved alle hastigheder.”
Specifikationer
| Bredde | 60 cm, 80 cm |
|---|---|
| Ventilasjonstype | Normailventilation (N), Recirkulation (R) |
| Metal/Farve | Stål |
| Frontlist Crystall | Hvid, merpris, Standard, inkluderet |
| Energiklasse | A |
| Kapacitet | 270/380/520 |
| Lydniveau | 47/53/60 |
| Belysning | 2 x LED |
| Mål udtag | 120 mm, 150 mm |
| Installationspakke | Installationspakke 1, Installationspakke 2 160 mm |
| POT-signal | Nej |
Symbolforklaringer
Produktinformation
Hvis du køber en emhætte til recirkulation, skal der tilkøbes et kulfilter (art.nr. 9251).
Angiv altid ventilationstypen ved bestilling.
Denne emhætte leveres som standard uden komfurvagt.
Vi anbefaler dog at tilføje en komfurvagt for at sikre, at du har de bedste brandforebyggende foranstaltninger i dit køkken.
De fleste placerer kogezonen op ad en væg i køkkenet. Dette forenkler ofte kanalen fra emhætten til det fri, enten direkte gennem væggen bagved eller direkte gennem loftet. Nu er emhætten også ofte tilsluttet eksterne motorer eller enheder, der er placeret væk fra køkkenet. Installation af lige vægmonterede emhætter er meget nemt. Afstanden mellem emhætten og kogepladen skal være fra 50-70 cm. For et gaskomfur, mindst 65 cm.
Fedtfiltrene kan rengøres i opvaskemaskinen ved maksimalt 50 grader.
