Lyra
Lyra
Lyra er en moderne og T-formet emhætte, der har appelleret til mange. Den passer elegant ind i mange køkkener og fås i stål, hvid og sort. Den fås i bredderne 59,8 eller 79,8 cm, og emhætten kan placeres frit på væggen.
Beskrivelse
Lyra vægmonteret køkkenemhætte fås til normal ventilation og recirkulation, og kanalen kan forlænges efter behov (art. nr. 9206 – stål, eller art. nr. 404048 – sort).
Specifikationer
| Bredde | 60 cm, 80 cm |
|---|---|
| Ventilasjonstype | Normailventilation (N), Recirkulation (R) |
| Metal/Farve | Hvid, Sort, Stål |
| Energiklasse | B |
| Kapacitet | 300/460/610 (B 720) |
| Lydniveau | 52/61/67 (B 70) |
| Belysning | 2 x LED |
| Mål udtag | 120 mm, 150 mm |
| Installationspakke | Installationspakke 1, Installationspakke 2 160 mm |
| POT-signal | Nej |
Symbolforklaringer
Produktinformation
Hvis du køber en emhætte til recirkulation, skal der tilkøbes et kulfilter (art.nr. 9250).
De fleste placerer kogezonen op ad en væg i køkkenet. Dette forenkler ofte kanalen fra emhætten til det fri, enten direkte gennem væggen bagved eller direkte gennem loftet. Nu er emhætten også ofte tilsluttet eksterne motorer eller enheder, der er placeret væk fra køkkenet. Installation af lige vægmonterede emhætter er meget nemt. Afstanden mellem emhætten og kogepladen skal være fra 50-70 cm. For et gaskomfur, mindst 65 cm.
Fedtfiltrene kan rengøres i opvaskemaskinen ved maksimalt 50 grader.
Hvis du ønsker en forlænget kanal til den vægmonterede Lyra-emhætte, skal den tilhørende teleskopkanal købes til:
- I stål (art. nr. 9206)
- I sort (art. nr. 404048)
Lyra kan også købes med fjernbetjening, for nem styring af emhættens funktioner (art. nr. 404127)
