Unique
Unique
Unique er en stilfuld vertikal emhætte, der kan tilpasses de fleste ventilationssystemer med et meget lavt støjniveau. Vinklede emhætter forbedrer udsynet til kogepladen og ser godt ud. Den er unik, fordi du kan male sidepanelet, midterpanelet og kanalen i en farve efter eget valg, så det passer perfekt til dit køkken. De er i første omgang sorte, men kan males i en farve efter eget valg. Desværre kan siderne af emhætten ikke males.
Beskrivelse
Unik vægmonteret køkkenemhætte leveres som standard med et matsort front- og bagpanel.
Frontrammen, midterpanelet og kanalen kan tilpasses til enhver farve, så du kan vælge det look, der passer bedst til dig og dit køkken.
Unique er en stilfuld, vinklet køkkenemhætte, der kan leveres til alle ventilationstyper.
Angiv ventilationstype ved bestilling.
Angiv altid motor-/enhedstype, hvis emhætten skal tilsluttes denne.
Specifikationer
| Bredde | 80 cm |
|---|---|
| Ventilasjonstype | Balanceret ventilation (B), Kollektiv udsugning (K), Normailventilation (N), Recirkulation (R), Unique-14 (EC) EC-motor, Unique-16 (EC) AC-motor |
| Metal/Farve | Sort, Valgfri farve matglans 10, Valgfri farve standardglans 35 |
| Energiklasse | A+ |
| Kapacitet | 220/320/560 (B 760) |
| Lydniveau | 42/52/62 (B 67) |
| Belysning | LED |
| Mål udtag | 125 mm, 160 mm |
| Installationspakke | Installationspakke 1, Installationspakke 2 160 mm |
| POT-signal | Ja |
Symbolforklaringer
Produktinformation
Mange oplever vægmonterede og skabsmonterede emhætter som frustration i hverdagen, når de laver mad, og nogle gange kan man være uheldig nok til at støde hovedet ind i emhætten, mens man lader tankerne vandre.
Skrå emhætter tilbyder effektiv støvopsamling og lavt støjniveau, men er vinklede, så man får et bedre udsyn over kogepladen, og risikoen for at støde hovedet ind i produktet reduceres betydeligt.
Vi har flere forskellige, skrå emhætter, der er gode alternativer til en kompakt og pladsbesparende emhætte.
Hvis du køber en emhætte til recirkulation, skal der tilkøbes et kulfilter (art.nr. 9818).
Klik her for at læse om udskiftningstiden for kulfiltre.
Ved recirkulation behøver den medfølgende kanal ikke at blive installeret. Ventilationsgitteret skal derefter tilføjes.
Flangen til kulfilteret (art.nr. 9819) er kun nødvendig ved førstegangskøb.
De fleste placerer kogezonen op ad en væg i køkkenet. Dette forenkler ofte kanalen fra emhætten til det fri, enten direkte gennem væggen bagved eller direkte gennem loftet. Nu er emhætten også ofte tilsluttet eksterne motorer eller enheder, der er placeret væk fra køkkenet. Installation af lige vægmonterede emhætter er meget nemt. Afstanden mellem emhætten og kogepladen skal være fra 50-70 cm. For et gaskomfur, mindst 65 cm.
Fedtfiltrene kan rengøres i opvaskemaskinen ved maksimalt 50 grader.
