Horizont
Horizont
Leder du efter en alsidig emhætte, der passer ind i de fleste køkkenmiljøer? Horizont loftsudsugningen er stilfuld og nem at installere, og den fungerer både indbygget i loftet eller i brede overskabe.
Beskrivelse
Horizont loftsventilatoren er elegant designet i hvid eller sort med en LED-lysstribe i midten, hvor du kan vælge lysets farvetemperatur fra 3.000-5.700K.
Ventilatoren er perfekt til åbne køkkenmiljøer, hvor du ønsker at udnytte pladsen optimalt. Selvom den er beregnet til montering i loftet, passer den lige så godt i et bredt vægskab på grund af den vendbare, lave motor.
Horizont loftsventilatoren fås kun til normal ventilation, i 90 eller 120 cm bredde, og er et tidløst og stilfuldt valg til ethvert køkken.
En fjernbetjening medfølger for nem styring af ventilatoren.
Specifikationer
| Bredde | 120 cm, 90 cm |
|---|---|
| Ventilasjonstype | Normailventilation (N) |
| Metal/Farve | Hvid, Sort |
| Energiklasse | A+ |
| Kapacitet | 200/345/480 (B 740) |
| Lydniveau | 45/57/65 (B 74) |
| Belysning | LED |
| Mål udtag | 220 x 90 mm |
| Installationspakke | Installationspakke 1, Installationspakke 2 160 mm |
| POT-signal | Ja |
Symbolforklaringer
Produktinformation
Vi anbefaler at købe en komfurvagt til dette produkt.
Den horisontale loftsventilator er kun tilgængelig til normal ventilation, hvilket betyder, at køkkenudsugningen skal ledes direkte ud i det fri, enten direkte gennem loftet eller gennem væggen bagved.
Ved at placere kogezonen op ad en væg i køkkenet forenkles udløbet, men denne loftsventilator er lige så velegnet over en køkkenø. På grund af motorens lave højde og det faktum, at den er vendbar, er den nem at placere, selv under lave loftshøjder.
Motoren skal være tilgængelig for service og vedligeholdelse.
De fleste placerer kogezonen op ad en væg i køkkenet. Dette forenkler ofte kanalen fra emhætten til det fri, enten direkte gennem væggen bagved eller direkte gennem loftet. Nu er emhætten også ofte tilsluttet eksterne motorer eller enheder, der er placeret væk fra køkkenet. Installation af lige vægmonterede emhætter er meget nemt. Afstanden mellem emhætten og kogepladen skal være fra 50-70 cm. For et gaskomfur, mindst 65 cm.
Med andre ord, hvis du installerer Horizont i et overskab, er den anbefalede afstand mellem 50-70 cm fra kogezonen til emhætten.
Den maksimale afstand til kogepladen er 1,6 meter, når Horizont er monteret i loftet.
Fedtfiltrene kan rengøres i opvaskemaskinen ved maksimalt 50 grader.

