Fortuna
Fortuna
Fortuna kombinerer design og funktion på perfekt vis. Når emhætten ikke er i brug, vippes glasset indad, og emhætten forsvinder helt.
Beskrivelse
Fortuna emhætte fås i bredderne 60 eller 80 cm. Glasset har et praktisk touchpanel for nem betjening af emhætten, og når den ikke er i brug, forsvinder den “planforsænket” under dit overskab.
Fortuna fås til alle ventilationstyper og fås med integreret komfurvagt. For en integreret komfurvagt skal du vælge et produkt mærket “SAFE KV”.
Specifikationer
| Bredde | 60 cm, 80 cm |
|---|---|
| Ventilasjonstype | Fortuna (BK), Fortuna (BK) SAFE (KV), Fortuna m/motor (NR), Fortuna m/motor (NR) SAFE (KV), Fortuna-14 (EC) EC-motor, Fortuna-16 (EC) AC-motor |
| Metal/Farve | Glas, Stål |
| Energiklasse | A, Afhænger af motor |
| Kapacitet | 128/294/459 (B 726), Afhængig af motor |
| Lydniveau | 45/56/66 (B 75), Afhængig af motor |
| Belysning | 2 x LED |
| Mål udtag | 120 mm, 150 mm |
| Installationspakke | Installationspakke 1, Installationspakke 2 160 mm |
| POT-signal | Ja |
Symbolforklaringer
Produktinformation
Hvis du køber en emhætte til recirkulation, skal der tilkøbes et kulfilter (art.nr. 403298 eller art.nr. 403299).
Klik her for at læse om udskiftningstiden for kulfiltre.
Angiv altid ventilationstypen ved bestilling.
Udvalgte modeller af Fortuna leveres med en komfurvagt integreret i kontrolpanelet. Denne opgradering udgør et tillæg, der automatisk tilføjes til ordren ved bestilling.
Hvis du ønsker at vælge en model uden integreret komfurvagt, anbefaler vi dog stadig at vælge en vægmonteret komfurvagt som tilbehør til din emhætte.
De fleste placerer kogezonen op ad en væg i køkkenet. Dette forenkler ofte kanalen fra emhætten til det fri, enten direkte gennem væggen bagved eller direkte gennem loftet. Nu er emhætten også ofte tilsluttet eksterne motorer eller enheder, der er placeret væk fra køkkenet. Installation af lige vægmonterede emhætter er meget nemt. Afstanden mellem emhætten og kogepladen skal være fra 50-70 cm. For et gaskomfur, mindst 65 cm.
Fedtfiltrene kan rengøres i opvaskemaskinen ved maksimalt 50 grader.
