Helios
Helios
Helios er en klassisk køkkenemhætte med buet glas, der kan placeres frit på væggen. Vælg mellem stål- eller sort kanal på emhætten.
Beskrivelse
Det buede glas giver et delikat og elegant udtryk og fås i enten 60 eller 90 cm bredde. Du kan også vælge mellem en stål- eller sort finish.
Helios er velegnet til normal ventilation eller recirkulation.
Specifikationer
| Bredde | 60 cm, 90 cm |
|---|---|
| Ventilasjonstype | Normailventilation (N), Recirkulation (R) |
| Metal/Farve | Sort, Stål |
| Energiklasse | A |
| Kapacitet | 280/410/580 (B 730) |
| Lydniveau | 50/58/66 (B 71) |
| Belysning | 2 x LED |
| Mål udtag | 120 mm, 150 mm |
| Installationspakke | Installationspakke 1, Installationspakke 2 160 mm |
| POT-signal | Nej |
Symbolforklaringer
Produktinformation
Hvis Helios skal bruges til genbrug, skal artikel 9250 tilføjes.
Klik her for at læse om udskiftningstiden for kulfiltre.
Angiv altid ventilationstypen ved bestilling.
Hvis der er behov for en længere kanal end den, der er inkluderet med Helios, kan artikel 9206 tilføjes.
Bemærk venligst, at den maksimale loftshøjde kan være 330 cm ved forlængelse af kanalen.
De fleste placerer kogezonen op ad en væg i køkkenet. Dette forenkler ofte kanalen fra emhætten til det fri, enten direkte gennem væggen bagved eller direkte gennem loftet. Nu er emhætten også ofte tilsluttet eksterne motorer eller enheder, der er placeret væk fra køkkenet. Installation af lige vægmonterede emhætter er meget nemt. Afstanden mellem emhætten og kogepladen skal være fra 50-70 cm. For et gaskomfur, mindst 65 cm.
Fedtfiltrene kan rengøres i opvaskemaskinen ved maksimalt 50 grader.

