Venus
Venus
Venus is a black design over-cabinet extractor fan with LED lighting and flexible mounting options.
Description
The Venus integrated extractor hood is available in 60 or 80 cm widths, with LED lighting and solid steel filters that can be washed in the dishwasher.
The extractor hood is available for duct-out and recirculation.
Specifications
| Width | 60 cm, 80 cm |
|---|---|
| Vent Type | Duct-out, Recirculation |
| Metal/Colour | Brushed black steel |
| Energy class | B |
| Extraction | 180/270/390 |
| Noise level | 54/62/70 |
| Lighting | 2 x LED |
| Outlet dimensions | 120 mm, 150 mm |
| Installation package | Installation package 1, Installation package 2 160 mm |
| AUX signal | No |
Product information
If you buy a ventilator for recirculation, a charcoal filter must be purchased additionally (art. no. 9092).
Click here to read about the replacement time for charcoal filters.
Always state the ventilation type when ordering.
Mounts under wall cabinets, with a base plate.
Most people place the cooking zone against a wall in the kitchen. This often simplifies the ducting from the kitchen hood to the open air, either directly through the wall behind or directly through the ceiling. Now the kitchen hood is also often connected to external motors or units that are located away from the kitchen. Installing straight wall hoods is very easy. The distance between the hood and the hob should be from 50–70 cm. For a gas stove, a minimum of 65 cm.
The grease filters can be cleaned in the dishwasher at a maximum of 50 degrees.
