800 LED
800 LED
800 LED is a great kitchen extractor fan for overhead cabinets in stainless steel with LED lighting and a solid steel filter that can be washed in the dishwasher. The extractor fan is supplied with an AUX signal.
Description
800 LED is an integrated ventilator that is available for duct-out and recirculation, in 49 or 66 cm width.
The ventilator is supplied with an AUX signal.
The 800 LED has a brushless motor with a lower noise level, and the motor has high efficiency.
Specifications
| Width | 49 cm, 66 cm |
|---|---|
| Vent Type | Duct-out, Recirculation |
| Metal/Colour | Stainless steel |
| Energy class | A++ |
| Extraction | 190/360/460/570 (B 750) |
| Noise level | 43/56/61/65 (B 71) |
| Lighting | 2 x LED |
| Outlet dimensions | 120 mm, 150 mm |
| Installation package | Installation package 1, Installation package 2 160 mm |
| AUX signal | Yes |
Symbol explanations
Product information
If you buy a kitchen hood for recirculation, a Monoblock filter must be purchased additionally (art. no. 8519).
Click here to read about the replacement time for Monoblock carbon filters.
Always specify ventilation type when ordering.
Cutout dimensions for 49 cm width are 452 x 293 mm.
Cutout dimensions for 66 cm width are 622 x 293 mm.
Most people place the cooking zone against a wall in the kitchen. This often simplifies the ducting from the kitchen hood to the open air, either directly through the wall behind or directly through the ceiling. Now the kitchen hood is also often connected to external motors or units that are located away from the kitchen. Installing straight wall hoods is very easy. The distance between the hood and the hob should be from 50–70 cm. For a gas stove, a minimum of 65 cm.
The grease filters can be cleaned in the dishwasher at a maximum of 50 degrees.
