Sheen
Sheen
Sheen är en snygg frihängande köksfläkt som passar bra in i de flesta köksmiljöer.
Den frihängande köksfläkten Sheen är tillverkad i stål och finns i antingen svart eller målad i valfri färg. Vajerupphängning ingår och takfästen levereras i samma finish som köksfläktens grundfärg. Sheen finns för recirkulation och ett kolfilter ingår vid första köpet.
Specifikationer
| Bredd | 43 cm |
|---|---|
| Ventilasjonstype | Recirkulation (R) |
| Metall/Färg | Sort, Valfri färg matt glans 10, Valfri färg standardglans 35 |
| Energiklass | A |
| Kapacitet | 270/410/580 (B 740) |
| Ljudnivå | 53/59/66 (B 70) |
| Belysning | LED |
| Dimension stos | 150 mm |
| Installationspaket | Installationspaket 2 160 mm |
| POT-signal | Nej |
Symbolförklaringar
Produktinformation
Om du köper en fläktkåpa för recirkulation måste ett kolfilter köpas till (artikelnr 9251).
De flesta placerar kokzonen mot en vägg i köket. Detta förenklar ofta kanaliseringen från köksfläkten till det fria, antingen direkt genom väggen bakom eller direkt genom taket. Nu är köksfläkten också ofta ansluten till externa motorer eller enheter som är placerade en bit från köket. Att installera raka väggmonterade fläktar är mycket enkelt. Avståndet mellan fläkten och hällen bör vara 50–70 cm. För en gasspis, minst 65 cm.
Fettfiltren kan rengöras i diskmaskin i högst 50 grader.
Tusen färger – Ja, det är faktiskt sant. Himmelsblå, prinsessrosa, smaragdgrön, Ferrariröd, vit som snö eller svart som kol! Du kan välja och vraka bland trendfärger eller välja samma färg som köksfronterna så att fläkten blir en del av helheten. Det bästa är att en specialfärg inte kostar dig något*!
Vad sägs om att få Sheen frihängande lackerad i en livfull färg för att framhäva och skapa ett blickfång ovanför köksön?
Låt köksfläkten lackeras i valfri färg för att matcha eller kontrastera mot inredningen eller väggfärgen.
Bara fantasin sätter gränserna.
Se mer om skräddarsydda fläktar här.
*Standardglans 35 ingår i priset. Om du vill ha matt lack tillkommer en extra kostnad.
