Sheen
Sheen
Sheen is a stylish free-hanging kitchen hood that fits well into most kitchen environments.
The Sheen free-hanging kitchen hood is manufactured in steel and is available in either black or painted in a color of your choice. Wire suspension is included and ceiling mounting brackets are supplied in the same finish as the base color of the kitchen hood. Sheen is available for recirculation and a charcoal filter is included with initial purchase.
Specifications
| Width | 43 cm |
|---|---|
| Vent Type | Recirculation |
| Metal/Colour | Any colour matte gloss 10, Any colour standard gloss 35, Black |
| Energy class | A |
| Extraction | 270/410/580 (B 740) |
| Noise level | 53/59/66 (B 70) |
| Lighting | LED |
| Outlet dimensions | 150 mm |
| Installation package | Installation package 2 160 mm |
| AUX signal | No |
Symbol explanations
Product information
If you buy a kitchen hood for recirculation, a charcoal filter must be purchased additionally (art. no. 9251).
Most people place the cooking zone against a wall in the kitchen. This often simplifies the ducting from the kitchen hood to the open air, either directly through the wall behind or directly through the ceiling. Now the kitchen hood is also often connected to external motors or units that are located away from the kitchen. Installing straight wall hoods is very easy. The distance between the hood and the hob should be from 50–70 cm. For a gas stove, a minimum of 65 cm.
The grease filters can be cleaned in the dishwasher at a maximum of 50 degrees.
A thousand colors – Yes, it’s actually true. Sky blue, princess pink, emerald green, Ferrari red, white as snow or black as coal! You can pick and choose from trend colors or choose the same color as the kitchen fronts so that the hood becomes part of the whole. The best thing is that a special color costs you nothing*!
How about having Sheen free-hanging lacquered in a vibrant color to highlight and create an eye-catcher above the kitchen island?
Have the kitchen hood lacquered in the color of your choice to match or contrast with the decor or wall color.
Only your imagination sets the limits.
See more about customization here.
*Standard gloss 35 is included in the price. If you want matte lacquer, there is an additional charge.
