Sigma Frihängande
Sigma Frihängande
Sigma är, med sin böjda glashylla och strama utseende, en elegant köksfläkt i stål.
Endast tillgänglig för extern motor/central ventilation.
Beskrivning
Sigma är, med sin välvda glashylla och strama utseende, en elegant köksfläkt i stål. Köksfläkten är 90 cm bred. Det effektiva fettfiltret har en rengöringsindikator och kan enkelt diskas i diskmaskin.
Finns för extern motor/central ventilation.
Ange typ av extern motor om fläkten ska anslutas till detta.
Specifikationer
| Bredd | 90 cm |
|---|---|
| Ventilasjonstype | Centralventilation (C), Extern motor (E) |
| Metall/Färg | Glas, Stål |
| Energiklass | Beroende på motor |
| Kapacitet | Beroende på motor |
| Ljudnivå | Beroende på motor |
| Belysning | 4 x LED |
| Dimension stos | 120 mm, 150 mm |
| Installationspaket | Installationspaket 1, Installationspaket 2 160 mm |
| POT-signal | Nej |
Symbolförklaringar
Produktinformation
Produkthöjd: 80–101 cm
Med teleskopisk skena är maximal takhöjd 290 cm
De flesta placerar kokzonen mot en vägg i köket. Detta förenklar ofta kanaliseringen från köksfläkten till det fria, antingen direkt genom väggen bakom eller direkt genom taket. Nu är köksfläkten också ofta ansluten till externa motorer eller enheter som är placerade en bit från köket. Att installera raka väggmonterade fläktar är mycket enkelt. Avståndet mellan fläkten och hällen bör vara 50–70 cm. För en gasspis, minst 65 cm.
Fettfiltren kan rengöras i diskmaskin i högst 50 grader.

