Callisto
Callisto
The Callisto Black T-Shape Hood – the perfect blend of classic design and modern style.
Description
With its sleek black steel finish, this hood is sure to add a touch of sophistication to your kitchen. Available in 60 and 90 cm width.
The traditional T-shape design gives you ample coverage over your stovetop, ensuring maximum protection against cooking fumes and smoke. And, with its remote control included as standard, it’s a great choice for those with disabilities who need an easier way to control their hood.
The remote control provides the ultimate convenience, allowing you to adjust the speed and power of the hood with just a touch of a button.
Specifications
| Width | 60 cm, 90 cm |
|---|---|
| Vent Type | Duct-out, Recirculation |
| Metal/Colour | Brushed black steel |
| Energy class | A |
| Extraction | 303/588 |
| Noise level | 48/63 |
| Lighting | LED |
| Outlet dimensions | 120 mm, 150 mm |
| Installation package | Installation package 1, Installation package 2 160 mm |
| AUX signal | No |
Symbol explanations
Product information
Most people place the cooking zone against a wall in the kitchen. This often simplifies the ducting from the kitchen hood to the open air, either directly through the wall behind or directly through the ceiling. Now the kitchen hood is also often connected to external motors or units that are located away from the kitchen. Installing straight wall hoods is very easy. The distance between the hood and the hob should be from 50–70 cm. For a gas stove, a minimum of 65 cm.
The grease filters can be cleaned in the dishwasher at a maximum of 50 degrees.
