Vision
Vision
Vision is a powerful ceiling hood that discretely removes the odours and vapours while you cook.
Description
The Vision ceiling hood is a powerful yet discreet solution for removing odour and vapours while cooking. It stands out for its ability to fit between standard ceilings, eliminating the need for special installation solutions or suspended ceilings, which is a common issue with other ceiling hoods. With its e-installation video, installation is made easy and hassle-free.
Additionally, it comes with a remote control included as standard (art. nr. 404127).
Specifications
| Width | 90 cm |
|---|---|
| Vent Type | Duct-out, Recirculation |
| Metal/Colour | Steel |
| Energy class | B |
| Extraction | 209/450/580 (B 650) |
| Noise level | 49/58/63 (B 65) |
| Lighting | 2 x 2W LED |
| Outlet dimensions | 120 mm, 150 mm |
| Installation package | Installation package 1, Installation package 2 160 mm |
| AUX signal | No |
Symbol explanations
Product information
Horizontal duct-out in any direction with 90-degree increment.
Most people place the cooking zone against a wall in the kitchen. This often simplifies the ducting from the kitchen exhaust fan to the open air, either straight through the wall behind or straight through the ceiling. Now the kitchen exhaust fan is also often connected to external motors or units that are placed away from the kitchen. Installing straight wall hoods is very easy. The distance between the hood and the hob should be from 50–70 cm. For a gas stove, a minimum of 65 cm.
The maximum distance to the hob is 1.6 meters when Vision is installed in the ceiling.
