600/602
600/602
Prisintervall: kr 9 705,00 till kr 15 480,00 inkl. mva.
600 och 602 är moderna och eleganta slimmade skåpmodeller för alla ventilationstyper.
Modell 600 används för normal ventilation och recirkulation.
Modell 602 används för extern motor, central ventilation, balanserad ventilation och gemensam frånluft.
Beskrivning
Modellerna är tillverkade av stål och finns i bredder på 60 eller 80 cm. Modellerna är inte utdragbara.
Fläkten levereras med POT-signal och kan utrustas med integrerad spisvakt. Välj i detta fall produkten märkt ”SAFE SV”.
Finns i bredder på 60 eller 80 cm för installation under väggskåp.
Specifikationer
| Bredd | 60 cm, 80 cm |
|---|---|
| Ventilasjonstype | 600 m/motor (SR), 600 m/motor (SR) SAFE (SV) |
| Metall/Färg | Stål |
| Energiklass | A |
| Kapacitet | 120/179/232/364 (B 718) |
| Ljudnivå | 34/41/46/55 (B 70) |
| Belysning | 2 x LED |
| Dimension stos | 125 mm, 150 mm, 160 mm |
| Installationspaket | Installationspaket 1, Installationspaket 2 160 mm |
| POT-signal | Ja |
Symbolförklaringar
Produktinformation
Om du köper en recirkulationsfläkt måste du köpa till ett kolfilter (art.nr 8096 eller art.nr 9256). Detta tillbehör gäller endast 600-modellen.
Klicka här för att läsa om utbytestiden för kolfilter.
Ange alltid ventilationstyp vid beställning.
Utvalda modeller av 600 och 602 levereras med en spisvakt integrerad i kontrollpanelen. Denna uppgradering innebär ett tillägg som automatiskt läggs till vid beställning.
Om du dock önskar välja en modell utan integrerad spisvakt rekommenderar vi fortfarande att du väljer en väggmonterad spisvakt som tillbehör till din fläktkåpa.
De flesta placerar kokzonen mot en vägg i köket. Detta förenklar ofta kanaliseringen från köksfläkten till det fria, antingen direkt genom väggen bakom eller direkt genom taket. Nu är köksfläkten också ofta ansluten till externa motorer eller enheter som är placerade en bit från köket. Att installera raka väggmonterade fläktar är mycket enkelt. Avståndet mellan fläkten och hällen bör vara 50–70 cm. För en gasspis, minst 65 cm.
Fettfiltren kan rengöras i diskmaskin i högst 50 grader.
