622-16 EC
622-16 är en silvergrå insats som levereras med POT-signal.
För extern motor (E) eller central ventilation (C).
Finns i 48,7 cm, väl lämpad för väggskåp över 50 cm breda.
Specifikationer
| Bredd | 49 cm |
|---|---|
| Ventilasjonstype | Centralventilation (C), Extern motor (E) |
| Metall/Färg | Rustfritt stål |
| Energiklass | Beroende på motor |
| Kapacitet | Beroende på motor |
| Ljudnivå | Beroende på motor |
| Belysning | 2 x LED |
| Dimension stos | 125 mm, 160 mm |
| Installationspaket | Installationspaket 1, Installationspaket 2 160 mm |
| POT-signal | Ja |
Symbolförklaringar
Produktinformation
Denna fläkt levereras utan spisvakt som standard.
Vi rekommenderar dock att du installerar en spisvakt för att säkerställa att du har de bästa brandskyddsåtgärderna i ditt kök.
Urskärningsmått för insats med bredd 48,7 cm är 449 x 293 mm.
De flesta placerar kokzonen mot en vägg i köket. Detta förenklar ofta kanaliseringen från köksfläkten till det fria, antingen direkt genom väggen bakom eller direkt genom taket. Nu är köksfläkten också ofta ansluten till externa motorer eller enheter som är placerade en bit från köket. Att installera raka väggmonterade fläktar är mycket enkelt. Avståndet mellan fläkten och hällen bör vara 50–70 cm. För en gasspis, minst 65 cm.
Fettfiltren kan rengöras i diskmaskin i högst 50 grader.
