625
625 är en insats för väggskåp i silvergrått utförande.
Fläkten levereras för normal ventilation och inkluderar POT-signal.
Finns i två bredder, 48,7 cm och 65,7 cm, väl lämpad för väggskåp med en minsta bredd på 50 cm.
Om du vill ha 625 för recirkulation måste kolfilter artikel 8096 eller 9256 läggas till.
Specifikationer
| Bredd | 49 cm, 66 cm |
|---|---|
| Ventilasjonstype | Standardventilation (S) |
| Metall/Färg | Rustfritt stål |
| Energiklass | A |
| Kapacitet | 115/175/231/359 (B 723) |
| Ljudnivå | 34/41/46/55 (B 69) |
| Belysning | 2 x LED |
| Dimension stos | 125 mm, 160 mm |
| Installationspaket | Installationspaket 1, Installationspaket 2 160 mm |
| POT-signal | Ja |
Symbolförklaringar
Produktinformation
Denna fläkt levereras utan spisvakt som standard.
Vi rekommenderar dock att du installerar en spisvakt för att säkerställa att du har de bästa brandskyddsåtgärderna i ditt kök.
Om du köper en recirkulationsfläkt måste ett kolfilter köpas till extra (art.nr. 8096 eller 9256).
Klicka här för att läsa om utbytestiden för kolfilter.
Ange alltid ventilationstyp vid beställning.
Urskärningsmått för insats med bredd 48,7 cm är 449 x 293 mm.
Urskärningsmått för insats med bredd 65,7 cm är 621 x 293 mm.
De flesta placerar kokzonen mot en vägg i köket. Detta förenklar ofta kanaliseringen från köksfläkten till det fria, antingen direkt genom väggen bakom eller direkt genom taket. Nu är köksfläkten också ofta ansluten till externa motorer eller enheter som är placerade en bit från köket. Att installera raka väggmonterade fläktar är mycket enkelt. Avståndet mellan fläkten och hällen bör vara 50–70 cm. För en gasspis, minst 65 cm.
Fettfiltren kan rengöras i diskmaskin i högst 50 grader.
