Crystall 1160/1180
Crystall 1160/1180
Crystall 1160/1180 är moderna och mycket kraftfulla fläktar i 60 eller 80 cm bredd, med en silvergrå frontlist, som enkelt kan bytas ut mot den medföljande svarta listen.
En vit frontlist kan köpas till om så önskas.
Beskrivning
Crystall 1160/1180 utsågs till den bästa köksfläkten i skåp av recommend.com i augusti 2022.
Recommend.com skriver:
”Crystall 1160 köksfläkt från RørosHetta har utsetts till den nya testvinnaren bland marknadens bästa fläktar för installation i skåp. Detta är en av de få fläktarna som har ett optimalt förhållande mellan kapacitet och ljudnivå – vid alla hastigheter.”
Specifikationer
| Bredd | 60 cm, 80 cm |
|---|---|
| Ventilasjonstype | Recirkulation (R), Standardventilation (S) |
| Metall/Färg | Stål |
| Frontlist Crystall | Standard, ingår, Vit, extra kostnad |
| Energiklass | A |
| Kapacitet | 270/380/520 |
| Ljudnivå | 47/53/60 |
| Belysning | 2 x LED |
| Dimension stos | 120 mm, 150 mm |
| Installationspaket | Installationspaket 1, Installationspaket 2 160 mm |
| POT-signal | Nej |
Symbolförklaringar
Produktinformation
Om du köper en köksfläkt för recirkulation måste ett kolfilter köpas till extra (art.nr 9251).
Klicka här för att läsa om utbytestiden för kolfilter.
Ange alltid ventilationstyp vid beställning.
Denna fläkt levereras utan spisvakt som standard.
Vi rekommenderar dock att du installerar en spisvakt för att säkerställa att du har de bästa brandskyddsåtgärderna i ditt kök.
De flesta placerar kokzonen mot en vägg i köket. Detta förenklar ofta kanaliseringen från köksfläkten till det fria, antingen direkt genom väggen bakom eller direkt genom taket. Nu är köksfläkten också ofta ansluten till externa motorer eller enheter som är placerade en bit från köket. Att installera raka väggmonterade fläktar är mycket enkelt. Avståndet mellan fläkten och hällen bör vara 50–70 cm. För en gasspis, minst 65 cm.
Fettfiltren kan rengöras i diskmaskin i högst 50 grader.
