Helios
Helios
Helios is a classic kitchen hood with curved glass that can be placed freely on the wall. Choose between steel or black color on the hood.
Description
The curved glass gives a delicate and elegant expression, and is available in either 60 or 90 cm width. You can also choose between a steel or black finish.
Helios is suitable for duct-out or recirculation.
Specifications
| Width | 60 cm, 90 cm |
|---|---|
| Vent Type | Duct-out, Recirculation |
| Metal/Colour | Black, Steel |
| Energy class | A |
| Extraction | 280/410/580 (B 730) |
| Noise level | 50/58/66 (B 71) |
| Lighting | 2 x LED |
| Outlet dimensions | 120 mm, 150 mm |
| Installation package | Installation package 1, Installation package 2 160 mm |
| AUX signal | No |
Product information
If Helios is to be used for recycling, article 9250 must be added.
If a longer duct is needed than what is included with Helios, article 9206 can be added.
Please note that when extending the duct, the maximum ceiling height can be 330 cm.
Most people place the cooking zone against a wall in the kitchen. This often simplifies the ducting from the kitchen hood to the open air, either directly through the wall behind or directly through the ceiling. Now the kitchen hood is also often connected to external motors or units that are located away from the kitchen. Installing straight wall hoods is very easy. The distance between the hood and the hob should be from 50–70 cm. For a gas stove, a minimum of 65 cm.
The grease filters can be cleaned in the dishwasher at a maximum of 50 degrees.

