Horizont
Horizont
Letar du efter en mångsidig fläkt som passar i de flesta köksmiljöer? Takfläkten Horizont är snygg och enkel att installera, och fungerar både inbyggd i taket och i breda väggskåp.
Beskrivning
Takfläkten Horizont är elegant designad i vitt eller svart med en LED-ljuslist i mitten där du kan välja ljusets färgtemperatur från 3 000–5 700 K.
Fläkten är perfekt för öppna köksmiljöer där du vill utnyttja utrymmet maximalt. Även om den är avsedd för installation i taket passar den lika bra i ett brett väggskåp tack vare den reversibla, låga motorn.
Takfläkten Horizont finns endast för standardventilation, i 90 eller 120 cm bredd och är ett tidlöst och snyggt val för alla kök.
En fjärrkontroll ingår för enkel styrning av fläkten.
Specifikationer
| Bredd | 120 cm, 90 cm |
|---|---|
| Ventilasjonstype | Standardventilation (S) |
| Metall/Färg | Sort, Vit |
| Energiklass | A+ |
| Kapacitet | 200/345/480 (B 740) |
| Ljudnivå | 45/57/65 (B 74) |
| Belysning | LED |
| Dimension stos | 220 x 90 mm |
| Installationspaket | Installationspaket 1, Installationspaket 2 160 mm |
| POT-signal | Ja |
Symbolförklaringar
Produktinformation
Vi rekommenderar att du köper en spisvakt till den här produkten.
Den horisontella takfläkten är endast tillgänglig för normal ventilation, vilket innebär att köksavluftningen ska ledas rakt ut i det fria, antingen direkt genom taket eller genom väggen bakom.
Genom att placera kokzonen mot en vägg i köket förenklas utloppet, men denna takfläkt är lika lämplig ovanför en köksö. På grund av motorns låga höjd och det faktum att den är vändbar är den enkel att placera, även under låga takhöjder.
Motorn ska vara åtkomlig för service och underhåll.
De flesta placerar kokzonen mot en vägg i köket. Detta förenklar ofta kanaliseringen från köksfläkten till det fria, antingen direkt genom väggen bakom eller direkt genom taket. Nu är köksfläkten också ofta ansluten till externa motorer eller enheter som är placerade en bit från köket. Att installera raka väggmonterade fläktar är mycket enkelt. Avståndet mellan fläkten och hällen bör vara 50–70 cm. För en gasspis, minst 65 cm.
Med andra ord, om du installerar Horizont i ett väggskåp är det rekommenderade avståndet mellan 50–70 cm från kokzonen till fläkten.
Maxavståndet till hällen är 1,6 meter när Horizont är monterad i taket.
Fettfiltren kan rengöras i diskmaskin i högst 50 grader.

