Lyra
Lyra
Lyra is a modern and T-shaped hood that has appealed to many. It fits elegantly into many kitchens, and is available in steel, white and black. It is available in 59.8 or 79.8 cm widths, and the hood can be placed freely on the wall.
Description
The Lyra wall-mounted kitchen hood is available for duct-out and recirculation, and the duct can be extended if desired (art. no. 9206 – steel, or art. no. 404048 – black).
Specifications
| Width | 60 cm, 80 cm |
|---|---|
| Vent Type | Duct-out, Recirculation |
| Metal/Colour | Black, Steel, White |
| Energy class | B |
| Extraction | 300/460/610 (B 720) |
| Noise level | 52/61/67 (B 70) |
| Lighting | 2 x LED |
| Outlet dimensions | 120 mm, 150 mm |
| Installation package | Installation package 1, Installation package 2 160 mm |
| AUX signal | No |
Symbol explanations
Product information
If you buy a kitchen hood for recirculation, a charcoal filter must be purchased additionally (art. no. 9250).
Most people place the cooking zone against a wall in the kitchen. This often simplifies the ducting from the kitchen hood to the open air, either directly through the wall behind or directly through the ceiling. Now the kitchen hood is also often connected to external motors or units that are located away from the kitchen. Installing straight wall hoods is very easy. The distance between the hood and the hob should be from 50–70 cm. For a gas stove, a minimum of 65 cm.
The grease filters can be cleaned in the dishwasher at a maximum of 50 degrees.
Special design and accessoriesIf you want an extended duct for the Lyra wall-mounted kitchen hood, the corresponding telescopic duct must be purchased for:
- In steel (art. no. 9206)
- In black (art. no. 404048)
Lyra can also be purchased with a remote control, for easy control of the kitchen hood’s functions (art. no. 404127)
