Crystall 1140
Crystall 1140
Crystall 1140 is an extractor hood with a silver-grey front strip that can easily be replaced with the included black strip.
Black front strip is only included for 60 cm width.
Description
Crystall 1140 can be installed in cabinets with or without a base plate.
Extractor fan in 60 cm or 80 cm width.
Lighting 2 x 3W LED bulbs.
60 cm comes with silver or black front strip, or purchase a white front strip if desired.
80 cm comes only with a silver front strip, or purchase a white front strip.
Specifications
| Width | 60 cm, 80 cm |
|---|---|
| Vent Type | Duct-out, Recirculation |
| Metal/Colour | Steel |
| Front strip Crystall | Standard, included, White, additional charge |
| Energy class | B |
| Extraction | 170/260/340 |
| Noise level | 54/62/67 |
| Lighting | 2 x 3W LED |
| Outlet dimensions | 120 mm, 150 mm |
| Installation package | Installation package 1, Installation package 2 160 mm |
| AUX signal | No |
Product information
If you purchase a recirculation fan, a charcoal filter must be purchased additionally (art. no. 403709).
Click here to read about the replacement time for charcoal filters.
Always state the ventilation type when ordering.
If you have older versions of the Crystall 1140, you can see our other carbon filters here:
- Art. no. 9410 – applies to Crystall 1140 width 60 cm (delivered after May 19, 2020 through March 2023), and Crystall 1140 width 80 cm (delivered after May 3, 2020).
- Art. no. 9258 – applies to Crystall 1140, width 60 cm (delivered before May 19, 2020) and Crystall 1140, (width 80 cm delivered before June 3, 2020).
Mounts under wall cabinets, with or without base plate.
Most people place the cooking zone against a wall in the kitchen. This often simplifies the ducting from the kitchen hood to the open air, either directly through the wall behind or directly through the ceiling. Now the kitchen hood is also often connected to external motors or units that are located away from the kitchen. Installing straight wall hoods is very easy. The distance between the hood and the hob should be from 50–70 cm. For a gas stove, a minimum of 65 cm.
The grease filters can be cleaned in the dishwasher at a maximum of 50 degrees.
