Leda
Leda
Leda is one of our most popular angled kitchen hoods and is available in black glass.
Angled hoods improve visibility of the cooktop and look great.
Description
Leda wall-mounted kitchen hood is available in 60 cm or 90 cm widths. The kitchen hood is tilted for better visibility of the hob.
The kitchen hood is available for duct-out or recirculation.
Specifications
| Width | 60 cm, 90 cm |
|---|---|
| Vent Type | Duct-out, Recirculation |
| Metal/Colour | Black glass |
| Energy class | A+ |
| Extraction | 330/440/580 (B 730) |
| Noise level | 52/57/62 (B 66) |
| Lighting | LED 1 X 7W |
| Outlet dimensions | 120 mm, 150 mm |
| Installation package | Installation package 1, Installation package 2 160 mm |
| AUX signal | No |
Symbol explanations
Product information
Many people experience wall-mounted and cabinet-mounted kitchen hoods as frustration in everyday life, when cooking and sometimes you can be unfortunate enough to bump your head into the kitchen hood while you let your thoughts wander.
Tilted kitchen hoods offer effective odour collection and low noise levels, but are angled so that you get a better view over the hob, and the chance of bumping your head into the product is significantly reduced.
We have several different, tilted kitchen hoods that are good alternatives for a compact and space-saving solution.
If you buy a kitchen hood for recirculation, a charcoal filter must be purchased additionally (art. no. 403261).
Most people place the cooking zone against a wall in the kitchen. This often simplifies the ducting from the kitchen hood to the open air, either directly through the wall behind or directly through the ceiling. Now the kitchen hood is also often connected to external motors or units that are located away from the kitchen. Installing straight wall hoods is very easy. The distance between the hood and the hob should be from 50–70 cm. For a gas stove, a minimum of 65 cm.
The grease filters can be cleaned in the dishwasher at a maximum of 50 degrees.
