Unique
Unique
Unique is a stylish, vertical hood that offers high extraction with a very low noise level. Vertical hoods improve visibility of the cooktop and look great. It is unique because you can paint the side panel, center panel and duct in a color of your choice so that it fits perfectly with your kitchen. They are initially black but can be painted in the color of your choice. Unfortunately, the sides of the kitchen hood cannot be painted.
Description
Unique wall-mounted kitchen hood comes standard with a matte black front and rear panel.
The front frame, center panel and duct can be customized to any color, so you can choose the look that suits you and your kitchen best.
Unique is a stylish, angled kitchen hood that can be delivered for duct-out and recirculation.
Specifications
| Width | 80 cm |
|---|---|
| Vent Type | Duct-out, Recirculation |
| Metal/Colour | Any colour matte gloss 10, Any colour standard gloss 35, Black |
| Energy class | A+ |
| Extraction | 220/320/560 (B 760) |
| Noise level | 42/52/62 (B 67) |
| Lighting | LED |
| Outlet dimensions | 125 mm, 160 mm |
| Installation package | Installation package 1, Installation package 2 160 mm |
| AUX signal | Yes |
Symbol explanations
Product information
Many people experience wall-mounted and cabinet-mounted kitchen hoods as frustration in everyday life, when cooking and sometimes you can be unfortunate enough to bump your head into the kitchen hood while you let your thoughts wander.
Tilted kitchen hoods offer effective odour collection and low noise levels, but are angled so that you get a better view over the hob, and the chance of bumping your head into the product is significantly reduced.
We have several different, tilted kitchen hoods that are good alternatives for a compact and space-saving solution.
If you buy a kitchen hood for recirculation, a charcoal filter must be purchased additionally (art. no. 9818).
Click here to read about the replacement time for charcoal filters.
In the case of recirculation, the included duct does not need to be installed. The ventilation grille must then be added.
The flange for the carbon filter (art. no. 9819) is only required for first-time purchases.
Most people place the cooking zone against a wall in the kitchen. This often simplifies the ducting from the kitchen hood to the open air, either directly through the wall behind or directly through the ceiling. Now the kitchen hood is also often connected to external motors or units that are located away from the kitchen. Installing straight wall hoods is very easy. The distance between the hood and the hob should be from 50–70 cm. For a gas stove, a minimum of 65 cm.
The grease filters can be cleaned in the dishwasher at a maximum of 50 degrees.
