600
600
600 is a contemporary and stylish slimline cabinet model for for duct-out and recirculation.
Description
The models are made of steel and are available in 60 or 80 cm widths. This model is not extendable.
The extractor hood is supplied with a POT signal and can be supplied with an integrated cooker guard. In this case, choose the product marked “SAFE SG”.
Available in 60 or 80 cm widths for installation under wall cabinets.
Specifications
| Width | 60 cm, 80 cm |
|---|---|
| Vent Type | 600 w/motor, 600 w/motor SAFE (SG) |
| Metal/Colour | Steel |
| Energy class | A |
| Extraction | 120/179/232/364 (B 718) |
| Noise level | 34/41/46/55 (B 70) |
| Lighting | 2 x LED |
| Outlet dimensions | 125 mm, 150 mm, 160 mm |
| Installation package | Installation package 1, Installation package 2 160 mm |
| AUX signal | Yes |
Symbol explanations
Product information
If you purchase a recirculation hood, you must purchase a charcoal filter in addition (art. no. 8096 or art. no. 9256). This accessory applies to the 600 model.
Click here to read about the replacement time for charcoal filters.
Always state the ventilation type when ordering.
Selected models of 600 are delivered with a stove guard integrated into the control panel, this upgrade constitutes a surcharge that is automatically added to the order when ordering.
However, if you wish to choose a model without an integrated stove guard, we still recommend choosing a wall-mounted stove guard as an accessory for your extractor hood.
Mounts under wall cabinets, with or without base plate.
Most people place the cooking zone against a wall in the kitchen. This often simplifies the ducting from the kitchen hood to the open air, either directly through the wall behind or directly through the ceiling. Now the kitchen hood is also often connected to external motors or units that are located away from the kitchen. Installing straight wall hoods is very easy. The distance between the hood and the hob should be from 50–70 cm. For a gas stove, a minimum of 65 cm.
The grease filters can be cleaned in the dishwasher at a maximum of 50 degrees.
