Symfoni
Symfoni
Symfoni is a traditional wooden hood that never goes out of style. Symfoni has RørosHetta Sense technology integrated into the kitchen hood.
Description
We have refurbished a classic and launched a functional model in 60 and 80 cm widths.
The front is top-hinged, so that it can be opened up. The model also has functional shelves placed on the inside.
Symfoni can be delivered for duct-out and recirculation and with an integrated stove guard for an additional price.
It can also be painted in the color of your choice, gloss 35 as standard or matt gloss 10 for an additional price.
Please state the ventilation type when ordering.
Specifications
| Width | 60 cm, 80 cm |
|---|---|
| Height | 70,4 cm, 86,4 cm |
| Vent Type | Duct-out, Recirculation |
| Metal/Colour | Any colour matte gloss 10, Any colour standard gloss 35, Oak stained/natural |
| Material | MDF, Oak |
| Energy class | A+, A++ |
| Extraction Sense | 216/281/349/435 (B 654) |
| Noise level Sense | 38/44/49/54 (B 64) |
| Lighting | LED 2700–5000K |
| Outlet dimensions | 125 mm, 150 mm |
| Installation package | Installation package 1, Installation package 2 160 mm |
| AUX signal | Yes |
Symbol explanations
Product information
With our new technology, RørosHetta Sense, you don’t have to sacrifice your kitchen ventilation for a second. The only thing you need to think about is cooking – the technology in the kitchen hood takes care of the rest. The sensors ensure automatic start/stop of the fan, and automatically regulate the speed if this is possible with your ventilation solution. The Sense technology is hidden in the product, so that the hood’s design and color can be adapted to your kitchen – just the way you want.
If you want complete monitoring of your indoor climate, you should choose Sense Pro Indoor Climate Monitoring.
The sensors will then also measure particle levels, temperature, humidity levels and with this improve the air quality in your home. With Sense Pro, the kitchen hood will therefore also be able to start automatically when you are preparing food in the oven, or to reduce other sources of pollution.
Kitchen hoods with RørosHetta Sense are among the quietest hoods on the market and ensure a safe and good indoor climate.
RørosHetta Sense and Sense Pro adapt your indoor climate to optimal standards, based on the World Health Organization’s recommendations.
Download the RørosHetta app to monitor air quality and control cooking, such as cooking time and the correct cooking temperature. It is also possible to connect Sense Pro to a Cloud solution so that you can retrieve monthly statistics for the air quality in your kitchen.
The kitchen hood can be supplied with an integrated stove guard as an option (art. no. 9304).
You can find more information about the Sense integrated cooker guard here.
If you purchase a recirculation hood, you must purchase a Long-Life Charcoal filter (item no. 8521).
Click here to read about the replacement time for the charcoal filter.
Most people place the cooking zone against a wall in the kitchen. This often simplifies the ducting from the kitchen exhaust fan to the open air, either straight through the wall behind or straight through the ceiling. Now the kitchen exhaust fan is also often connected to external motors or units that are placed away from the kitchen. Installing straight wall hoods is very easy. The distance between the hood and the hob should be from 50–70 cm. For a gas stove, a minimum of 65 cm.
The kitchen hood has a raised base plate for optimal odour capture.
The grease filters have a cleaning indicator in the control panel, and in the RørosHetta app. The grease filters can be cleaned in the dishwasher at a maximum of 50 degrees.
A thousand colors – Yes, it’s actually true. Sky blue, princess pink, emerald green, Ferrari red, snow white or jet black! You can pick and choose from trend colors or choose the same color as the kitchen fronts so that the hood becomes part of the whole. The best thing is that a special color costs you nothing*!
Choose between any color in standard or matte gloss, to match or contrast with the decor or wall color.
Only your imagination sets the limits.
See more about customization here.
*Standard gloss 35 is included in the price. If you want matte lacquer, there is an additional charge.
