Crystall 1140
Crystall 1140
Crystall 1140 är en fläkt med en silvergrå frontlist som enkelt kan bytas ut mot den medföljande svarta listen.
Svart frontlist ingår endast för 60 cm bredd.
Beskrivning
Crystall 1140 kan installeras i skåp med eller utan bottenplatta.
Fläkt i 60 cm eller 80 cm bredd.
Belysning 2 x 3W LED-lampor.
60 cm levereras med silverfärgad eller svart frontlist, eller köp en vit frontlist om så önskas.
80 cm levereras endast med en silverfärgad frontlist, eller köp en vit frontlist.
Specifikationer
| Bredd | 60 cm, 80 cm |
|---|---|
| Ventilasjonstype | Recirkulation (R), Standardventilation (S) |
| Metall/Färg | Stål |
| Frontlist Crystall | Standard, ingår, Vit, extra kostnad |
| Energiklass | B |
| Kapacitet | 170/260/340 |
| Ljudnivå | 54/62/67 |
| Belysning | 2 x 3W LED |
| Dimension stos | 120 mm, 150 mm |
| Installationspaket | Installationspaket 1, Installationspaket 2 160 mm |
| POT-signal | Nej |
Symbolförklaringar
Produktinformation
Om du köper en recirkulationsfläkt måste ett kolfilter köpas till extra (art.nr. 403709).
Klicka här för att läsa om utbytestiden för kolfilter.
Ange alltid ventilationstyp vid beställning.
Om du har äldre versioner av Crystall 1140 kan du se våra andra kolfilter här:
- Art.nr. 9410 – gäller Crystall 1140 bredd 60 cm (levererad efter 19 maj 2020 till och med mars 2023) och Crystall 1140 bredd 80 cm (levererad efter 3 maj 2020).
- Art.nr. 9258 – gäller Crystall 1140, bredd 60 cm (levererad före 19 maj 2020) och Crystall 1140, (bredd 80 cm levererad före 3 juni 2020).
Denna fläkt levereras utan spisvakt som standard.
Vi rekommenderar dock att du installerar en spisvakt för att säkerställa att du har de bästa brandskyddsåtgärderna i ditt kök.
De flesta placerar kokzonen mot en vägg i köket. Detta förenklar ofta kanaliseringen från köksfläkten till det fria, antingen direkt genom väggen bakom eller direkt genom taket. Nu är köksfläkten också ofta ansluten till externa motorer eller enheter som är placerade en bit från köket. Att installera raka väggmonterade fläktar är mycket enkelt. Avståndet mellan fläkten och hällen bör vara 50–70 cm. För en gasspis, minst 65 cm.
Fettfiltren kan rengöras i diskmaskin i högst 50 grader.
