Helios
Helios
Helios är en klassisk köksfläkt med välvt glas som kan placeras fritt på väggen. Välj mellan stål- eller svart kanal på fläkten.
Beskrivning
Det böjda glaset ger ett delikat och elegant uttryck och finns i antingen 60 eller 90 cm bredd. Du kan också välja mellan stål- eller svart finish.
Helios är lämplig för normal ventilation eller recirkulation.
Specifikationer
| Bredd | 60 cm, 90 cm |
|---|---|
| Ventilasjonstype | Recirkulation (R), Standardventilation (S) |
| Metall/Färg | Sort, Stål |
| Energiklass | A |
| Kapacitet | 280/410/580 (B 730) |
| Ljudnivå | 50/58/66 (B 71) |
| Belysning | 2 x LED |
| Dimension stos | 120 mm, 150 mm |
| Installationspaket | Installationspaket 1, Installationspaket 2 160 mm |
| POT-signal | Nej |
Symbolförklaringar
Produktinformation
Om Helios ska användas för återvinning måste artikel 9250 läggas till.
Om en längre kanal behövs än vad som ingår i Helios kan artikel 9206 läggas till.
Observera att vid förlängning av kanalen kan den maximala takhöjden vara 330 cm.
De flesta placerar kokzonen mot en vägg i köket. Detta förenklar ofta kanaliseringen från köksfläkten till det fria, antingen direkt genom väggen bakom eller direkt genom taket. Nu är köksfläkten också ofta ansluten till externa motorer eller enheter som är placerade en bit från köket. Att installera raka väggmonterade fläktar är mycket enkelt. Avståndet mellan fläkten och hällen bör vara 50–70 cm. För en gasspis, minst 65 cm.
Fettfiltren kan rengöras i diskmaskin i högst 50 grader.

