Leda
Leda
Leda är en av våra mest populära vinklade köksfläktar och finns i svart glas.
Vinklade köksfläktar förbättrar sikten över spishällen och ser snygga ut.
Beskrivning
Leda väggmonterad köksfläkt finns i bredder på 60 cm eller 90 cm. Köksfläkten är vinklad för bättre sikt över hällen.
Köksfläkten finns för standardventilation eller recirkulation.
Specifikationer
| Bredd | 60 cm, 90 cm |
|---|---|
| Ventilasjonstype | Recirkulation (R), Standardventilation (S) |
| Metall/Färg | Sort glass |
| Energiklass | A+ |
| Kapacitet | 330/440/580 (B 730) |
| Ljudnivå | 52/57/62 (B 66) |
| Belysning | LED 1 X 7W |
| Dimension stos | 120 mm, 150 mm |
| Installationspaket | Installationspaket 1, Installationspaket 2 160 mm |
| POT-signal | Nej |
Symbolförklaringar
Produktinformation
Många upplever väggmonterade och skåpmonterade köksfläktar som frustration i vardagen, vid matlagning och ibland kan man ha oturen att stöta huvudet i köksfläkten medan man låter tankarna vandra.
Slutande köksfläktar erbjuder effektiv dammuppsamling och låg ljudnivå, men är vinklade så att man får bättre sikt över hällen, och risken att stöta huvudet i produkten minskar avsevärt.
Vi har flera olika, snedställde köksfläktar som är bra alternativ för en kompakt och platsbesparande köksfläkt.
Om du köper en recirkulationsfläkt måste ett kolfilter köpas till extra (art.nr 403261).
De flesta placerar kokzonen mot en vägg i köket. Detta förenklar ofta kanaliseringen från köksfläkten till det fria, antingen direkt genom väggen bakom eller direkt genom taket. Nu är köksfläkten också ofta ansluten till externa motorer eller enheter som är placerade en bit från köket. Att installera raka väggmonterade fläktar är mycket enkelt. Avståndet mellan fläkten och hällen bör vara 50–70 cm. För en gasspis, minst 65 cm.
Fettfiltren kan rengöras i diskmaskin i högst 50 grader.
