Lyra
Lyra
Lyra är en modern och T-formad fläktkåpa som har tilltalat många. Den passar elegant in i många kök och finns i stål, vitt och svart. Den finns i bredderna 59,8 eller 79,8 cm, och fläktkåpan kan placeras fritt på väggen.
Beskrivning
Lyra väggmonterade köksfläkt finns för standardventilation och recirkulation, och kanalen kan förlängas om så önskas (art.nr 9206 – stål, eller art.nr 404048 – svart).
Specifikationer
| Bredd | 60 cm, 80 cm |
|---|---|
| Ventilasjonstype | Recirkulation (R), Standardventilation (S) |
| Metall/Färg | Sort, Stål, Vit |
| Energiklass | B |
| Kapacitet | 300/460/610 (B 720) |
| Ljudnivå | 52/61/67 (B 70) |
| Belysning | 2 x LED |
| Dimension stos | 120 mm, 150 mm |
| Installationspaket | Installationspaket 1, Installationspaket 2 160 mm |
| POT-signal | Nej |
Symbolförklaringar
Produktinformation
Om du köper en köksfläkt för recirkulation måste ett kolfilter köpas till extra (art.nr 9250).
De flesta placerar kokzonen mot en vägg i köket. Detta förenklar ofta kanaliseringen från köksfläkten till det fria, antingen direkt genom väggen bakom eller direkt genom taket. Nu är köksfläkten också ofta ansluten till externa motorer eller enheter som är placerade en bit från köket. Att installera raka väggmonterade fläktar är mycket enkelt. Avståndet mellan fläkten och hällen bör vara 50–70 cm. För en gasspis, minst 65 cm.
Fettfiltren kan rengöras i diskmaskin i högst 50 grader.
Om du vill ha en förlängd kanal till Lyra väggmonterade köksfläkt måste motsvarande teleskopkanal köpas till:
- I stål (art.nr. 9206)
- I svart (art.nr. 404048)
Lyra kan även köpas med fjärrkontroll, för enkel styrning av köksfläktens funktioner (art.nr. 404127)
