Neo
Neo
Neo är en traditionell och klassisk väggmonterad köksfläkt i rostfritt stål, som passar elegant in i många interiörer.
Beskrivning
Du får Neo-köksfläkten i både 60 och 90 cm bredd. Köksfläktens ståldesign ser lika bra ut i mörka som i ljusa kök och säkerställer en tidig ”finish” i ditt kök.
Fettfiltret kan enkelt tas bort för rengöring och kan diskas i diskmaskin i max 50 grader.
Neo kan levereras för standardventilation eller recirkulation.
Specifikationer
| Bredd | 60 cm, 90 cm |
|---|---|
| Ventilasjonstype | Recirkulation (R), Standardventilation (S) |
| Metall/Färg | Stål |
| Energiklass | A |
| Kapacitet | 159/224/394 |
| Ljudnivå | 49/58/72 |
| Belysning | 2 x 1W LED |
| Dimension stos | 120 mm |
| Installationspaket | Installationspaket 1 |
| POT-signal | Nej |
Symbolförklaringar
Produktinformation
Om du vill ha Neo för recirkulation måste ett kolfilter monteras, artikel 403684.
Köksfläktens totalhöjd kan vara från 58,3–89,8 cm med teleskopkanal.
De flesta placerar kokzonen mot en vägg i köket. Detta förenklar ofta kanaliseringen från köksfläkten till det fria, antingen direkt genom väggen bakom eller direkt genom taket. Nu är köksfläkten också ofta ansluten till externa motorer eller enheter som är placerade en bit från köket. Att installera raka väggmonterade fläktar är mycket enkelt. Avståndet mellan fläkten och hällen bör vara 50–70 cm. För en gasspis, minst 65 cm.
Fettfiltren kan rengöras i diskmaskin i högst 50 grader.

