Slide
Slide
Slide-fläkten passar bäst för byggnader med gemensamt frånluftsutsug eller balanserad ventilation, och levereras med RørosHettas egenutvecklade spjäll som minimerar risken för buller i rören när de öppnas eller stängs. En utmärkt lösning för dig som vill ha en prisvärd fläkt, men ändå vill bibehålla god funktionalitet.
Beskrivning
Slide är en fläkt för installation i överskåp. Fläkten finns i vitt och svart, men en frontlist i borstad stål kan köpas till om det passar ditt kök bättre.
Slide levereras med dimbar LED-belysning, med enkel manövrering från toppen av fläktramen.
Fläkten levereras med ett unikt metallspjäll som säkerställer en låg ljudnivå och minimal bygghöjd i skåpet.
Fläkten finns för extern motor, central ventilation, balanserad ventilation eller gemensam ventilation.
Specifikationer
| Bredd | 60 cm, 80 cm |
|---|---|
| Ventilasjonstype | Balanserad ventilation (B), Centralventilation (C), Extern motor (E), Gemensam ventilation (G) |
| Metall/Färg | Sort, Vit |
| Metall/Färg detalj | Borstat stål, Svart, Vit |
| Energiklass | Beroende på motor |
| Kapacitet | Beroende på motor |
| Ljudnivå | Beroende på motor |
| Belysning | 2 x 2W LED |
| Dimension stos | 125 mm |
| Installationspaket | Installationspaket 1 |
| POT-signal | Ja |
Symbolförklaringar
Produktinformation
OBS! Om du köper Slide för central ventilation, kom ihåg att lägga till Kopplingsbox-16 för extern AC-motor (335350).
Ange alltid typ av motor/enhet om fläkten ska anslutas till denna.
De flesta placerar kokzonen mot en vägg i köket. Detta förenklar ofta kanaliseringen från köksfläkten till det fria, antingen direkt genom väggen bakom eller direkt genom taket. Nu är köksfläkten också ofta ansluten till externa motorer eller enheter som är placerade en bit från köket. Att installera raka väggmonterade fläktar är mycket enkelt. Avståndet mellan fläkten och hällen bör vara 50–70 cm. För en gasspis, minst 65 cm.
Fettfiltren kan rengöras i diskmaskin i högst 50 grader.

