Unique
Unique
Unique är en snygg, snedställd fläktkåpa som kan anpassas till de flesta ventilationssystem med en mycket låg ljudnivå. Snedställda fläktkåpor förbättrar sikten över spisen och ser snygga ut. Den är unik eftersom du kan måla sidopanelen, mittpanelen och kanalen i valfri färg så att den passar perfekt till ditt kök. De är initialt svarta men kan målas i valfri färg. Tyvärr kan köksfläktens sidor inte målas.
Beskrivning
Unique väggmonterad köksfläkt levereras som standard med en mattsvart front- och bakpanel.
Frontram, mittpanel och kanal kan anpassas till valfri färg, så att du kan välja det utseende som passar dig och ditt kök bäst.
Unique är en snygg, snedställd köksfläkt som kan levereras för alla ventilationstyper.
Ange ventilationstyp vid beställning.
Ange alltid typ av motor/enhet om fläkten ska anslutas till denna.
Specifikationer
| Bredd | 80 cm |
|---|---|
| Ventilasjonstype | Balanserad ventilation (B), Gemensam ventilation (G), Recirkulation (R), Standardventilation (S), Unique-14 (EC) EC-motor, Unique-16 (EC) AC-motor |
| Metall/Färg | Sort, Valfri färg matt glans 10, Valfri färg standardglans 35 |
| Energiklass | A+ |
| Kapacitet | 220/320/560 (B 760) |
| Ljudnivå | 42/52/62 (B 67) |
| Belysning | LED |
| Dimension stos | 125 mm, 160 mm |
| Installationspaket | Installationspaket 1, Installationspaket 2 160 mm |
| POT-signal | Ja |
Symbolförklaringar
Produktinformation
Många upplever väggmonterade och skåpmonterade köksfläktar som frustration i vardagen, vid matlagning och ibland kan man ha oturen att stöta huvudet i köksfläkten medan man låter tankarna vandra.
Slutande köksfläktar erbjuder effektiv dammuppsamling och låg ljudnivå, men är vinklade så att man får bättre sikt över hällen, och risken att stöta huvudet i produkten minskar avsevärt.
Vi har flera olika, snedställde köksfläktar som är bra alternativ för en kompakt och platsbesparande köksfläkt.
Om du köper en köksfläkt för recirkulation måste ett kolfilter köpas till extra (art.nr 9818).
Klicka här för att läsa om utbytestiden för kolfilter.
Vid recirkulation behöver den medföljande kanalen inte installeras. Ventilationsgallret måste då läggas till.
Flänsen för kolfiltret (art.nr. 9819) behövs endast vid första köpet.
De flesta placerar kokzonen mot en vägg i köket. Detta förenklar ofta kanaliseringen från köksfläkten till det fria, antingen direkt genom väggen bakom eller direkt genom taket. Nu är köksfläkten också ofta ansluten till externa motorer eller enheter som är placerade en bit från köket. Att installera raka väggmonterade fläktar är mycket enkelt. Avståndet mellan fläkten och hällen bör vara 50–70 cm. För en gasspis, minst 65 cm.
Fettfiltren kan rengöras i diskmaskin i högst 50 grader.
