Fortuna
Fortuna
Fortuna kombinerar design och funktion på perfekt sätt. När fläkten inte används lutas glaset inåt och fläkten försvinner helt.
Beskrivning
Fortuna fläktkåpa finns i bredder på 60 eller 80 cm. Glaset har en praktisk pekskärm för enkel styrning av fläkten, och när den inte används försvinner den ”i jämnhöjd” under ditt väggskåp.
Fortuna finns för alla ventilationstyper och finns med integrerad spisvakt. För en integrerad spisvakt, välj en produkt märkt ”SAFE SV”.
Specifikationer
| Bredd | 60 cm, 80 cm |
|---|---|
| Ventilasjonstype | Fortuna (BG), Fortuna (BG) SAFE (SV), Fortuna m/motor (SR), Fortuna m/motor (SR) SAFE (SV), Fortuna-14 (EC) EC-motor, Fortuna-16 (EC) AC-motor |
| Metall/Färg | Glas, Stål |
| Energiklass | A, Beroende på motor |
| Kapacitet | 128/294/459 (B 726), Beroende på motor |
| Ljudnivå | 45/56/66 (B 75), Beroende på motor |
| Belysning | 2 x LED |
| Dimension stos | 120 mm, 150 mm |
| Installationspaket | Installationspaket 1, Installationspaket 2 160 mm |
| POT-signal | Ja |
Symbolförklaringar
Produktinformation
Om du köper en köksfläkt för recirkulation måste ett kolfilter köpas till extra (art.nr 403298 eller art.nr 403299).
Ange alltid ventilationstyp vid beställning.
Utvalda modeller av Fortuna levereras med en spisvakt integrerad i kontrollpanelen. Denna uppgradering innebär ett tillägg som automatiskt läggs till vid beställning.
Om du dock önskar välja en modell utan integrerad spisvakt rekommenderar vi fortfarande att du väljer en väggmonterad spisvakt som tillbehör till din fläktkåpa.
De flesta placerar kokzonen mot en vägg i köket. Detta förenklar ofta kanaliseringen från köksfläkten till det fria, antingen direkt genom väggen bakom eller direkt genom taket. Nu är köksfläkten också ofta ansluten till externa motorer eller enheter som är placerade en bit från köket. Att installera raka väggmonterade fläktar är mycket enkelt. Avståndet mellan fläkten och hällen bör vara 50–70 cm. För en gasspis, minst 65 cm.
Fettfiltren kan rengöras i diskmaskin i högst 50 grader.
