Merkur
Merkur
Merkur has clean straight lines with a traditional T-shaped shape, with a black steel finish that gives it real elegance and makes it a great choice for the modern kitchen. Merkur is available in a width of 60 or 90 cm. The black hood contrasts beautifully with a lighter coloured kitchen, or with matching black appliances.
Specifications
| Width | 60 cm, 90 cm |
|---|---|
| Vent Type | Duct-out, Recirculation |
| Metal/Colour | Brushed black steel |
| Energy class | A+ |
| Extraction | 270/350/450 (B 780) |
| Noise level | 48/54/60 (B 71) |
| Lighting | 2 x 2W LED |
| Outlet dimensions | 120 mm, 150 mm |
| Installation package | Installation package 1, Installation package 2 160 mm |
| AUX signal | No |
Product information
If you buy a kitchen hood for recirculation, a charcoal filter must be purchased additionally (art. no. 9013).
Most people place the cooking zone against a wall in the kitchen. This often simplifies the ducting from the kitchen hood to the open air, either directly through the wall behind or directly through the ceiling. Now the kitchen hood is also often connected to external motors or units that are located away from the kitchen. Installing straight wall hoods is very easy. The distance between the hood and the hob should be from 50–70 cm. For a gas stove, a minimum of 65 cm.
The grease filters can be cleaned in the dishwasher at a maximum of 50 degrees.
